w 1940 roku pojawiła się rejestracja przy pomocy zwilżanych metalowych klamer zakładanych na przedramiona i podudzia, które były połączone kablami z urządzeniem rejestrującym. Dzisiejsze leczenie zaburzeń rytmu serca opiera się m.in. na pracy japońskiego lekarza Sunao Tawary, który podczas pracy u patologa Ludwiga Aschoffa opublikował opis układu przewodzącego serca.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog
Kardiolog – profilaktyka jest najważniejsza
Dzisiejsza medycyna, która mierzy się z wieloma problemami (w Polsce jest to w obecnych czasach przede wszystkim niedobór kadry pracowników) stawia na profilaktykę i szybkie wykrywanie chorób. Dzięki temu ma się możliwość wyeliminowania potencjalnego zagrożenia zanim jeszcze choroba się rozwinie i spowoduje w organizmie bardzo złe skutki. Warto o tym pamiętać każdego dnia także uprawiając sport, stosując odpowiednią dietę. Nikt nie zadba o nas, tak jak my sami. Z tym wiąże się także konieczność regularnego badania. Warto zapisywać sobie wizyty u lekarza, dentysty, kontrolować stan swojego organizmu. Tylko to da możliwość rzetelnej profilaktyki w kardiologii i innych dziedzinach medycyny.
Chodzi tu przede wszystkim o choroby
Głównym obszarem pracy kardiologów weterynaryjnych są choroby serca psów, kotów i koni. Wśród małych zwierząt 11% wszystkich prezentowanych pacjentów wykazuje choroby serca. Chodzi tu przede wszystkim o choroby nabyte, które w wypadku małych psich ras występują w formie zdegenerowanych chorób przedsionków, natomiast u dużych ras psów głównie w formie chorób mięśnia sercowego. Koty skłaniają się jednocześnie do kardiomiopatii, jednakże tu występuje częściej hipertroficzna forma, także wskutek zdiagnozowanych w ostatnich latach nadfunkcji gruczołów tarczycy. Wcześniej występujące choroby mięśnia sercowego związane z karmieniem (przede wszystkim rozszerzone kardiomiopatie w przypadku określonych ras kotów i psów) następują już tylko rzadko wskutek szerokiego zastosowania przemysłowego gotowego pożywienia. W południowych stanach USA i na obszarze Morza Śródziemnego dużą rolę odgrywa dirofilarioza.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog