jczęstszymi dolegliwościami i jednocześnie główną przyczyną przedwczesnej śmierci wielu osób. Duszności, omdlenia i ucisk w klatce piersiowej to najczęstsze dolegliwości, z jakimi pacjenci decydują się wizytę u lekarza specjalisty. Badania u kardiologa zazwyczaj zaczynają się od szczegółowego wywiadu z pacjentem, a następnie wykonywane jest badanie EKG, czyli elektrokardiografia serca.
Właśnie dlatego zawsze trzeba o siebie
Medycyna to rodzaj studiów, dzięki którym ludzie będą mogli leczyć swoich pacjentów w zależności od tego, jaką specjalizację wybiorą, bo przecież jest ich wiele. Jednym z wielu przykładów jest kardiologia, czyli dziedzina zajmująca się sercem. Problemy ze zdrowiem serca dotyczą zazwyczaj ludzi w podeszłym wieku, ale tak naprawdę nie ma na to reguły, bo dużo młodsi ludzie także mogą odczuwać niepokojące sygnały organizmu. Właśnie dlatego zawsze trzeba o siebie dbać, być pod stałą opieką lekarza i wykonywać badania, takie jak ekg, pomiar ciśnienia, rtg klatki piersiowej czy echo serca.
Może być też pierwszym objawem poważnej
Od czasu do czasu każdemu zdarza się mieć kołatania serca. Co jednak gdy pojawiają się one często?
Czas wybrać się do lekarza
Kołatanie serca może być wynikiem przemęczenia, stresu oraz być skutkiem palenia papierosów. Może być też pierwszym objawem poważnej choroby. Współczesna medycyna pozwala na bardzo wczesne wykrywanie poważnych chorób. Dlatego warto udać się a konsultację do lekarza. Kardiolog zbierze dokładny wywiad. Może zlecić również dodatkowe badania np. EKG lub echo serca. Na ich podstawie postawi diagnozę oraz wprowadzi odpowiednie leczenie.